7 MÍST, KTERÉ MUSÍTE NAVŠTÍVIT V TOSKÁNSKU


Je brzo ráno a mně se nechce z postele – jako vždycky. H. se mě snaží probudit, nakonec to vzdává a já se ještě na chvilinku zavrtávám do peřin. Chvíle uběhne jako voda a H. už je zase zpátky. Zvedá mě v pyžamu z postele a vede mě na terasu. Moje tělo se začíná probouzet s prvním slunečním paprskem. Začíná východ slunce. Užívám si ten pocit, že dneska bude den delší, než obvykle. Vnímám tu nádheru všude kolem a jsem pyšná na to, že se mi podařilo vstát, i když s malou (VELKOU) pomocí. 

H. mi podává kafe. Společně zahajujeme den výbornou snídaní a mluvíme o plánech na další dny. Samozřejmě toho totiž chceme stihnout co nejvíc. Ale taky je naší prioritou nikam extra nespěchat a vstřebat všechno to nádherno v klidu. Takže co všechno jsme v Toskánsku stihli? A kde se mi líbilo nejvíc? Tady máte seznam mých 7 must see míst Toskánska..

1. VOLTERRA

Město, které jsem měla na bucketlistu už hoodně dlouho. Snad od tý doby, co jsem hltala Twilight :D JENŽE jsme zjistili (až na místě), že tady se Stmívání vůbec netočilo. Hledali jsme totiž snad hodinu přesný místo, kde se film točil a nakonec jsme (díky internetu) zjistili, že se točilo v úplně jiném městě. Nicméně, Volterra je opravdu nádherná, klidná, čistá a prostě ITALSKÁ. Pokud jedete do Toskánska, určitě jí nevynechejte. Já se do ní určitě vrátím. V okolí Volterry se také těží alabastr a všude ve městě jsou obchůdky s výrobky právě z alabastru. Že by ideální suvenýr?

Volterra je jako většina italských měst obehnaná hradbami. Ale tady je skvěle vyřešené parkování, přímo před vjezdem do města je závora a vedle ní odbočka do podzemních garáží. Parkovné stojí cca 0,5 euro na hodinu.

POZOR! – Většina restaurací v Itálii vaří pouze v době oběda a pak až od 7. Často se nám stávalo, že spousta restaurací nevařila a my jsme chtěli obědvat třeba ve 4 :D Je dobrý si najít otevírací dobu dané restaurace třeba na TripAdvisoru, ať potom nebloumáte po městě - Jídlo je přeci život.

2. SATURNIA

Tohle místo nás naprosto okouzlilo. Zatím o něm moc turistů nejspíš neví. Já na něj narazila úplnou náhodou. Jsou to léčivé prameny uprostřed toskánských polí. Vstup se žádný NEPLATÍ! Dnes sem chodí především místní lidé naložit se do jednoho z mnoha jezírek a léčit nějaký svůj problém nebo jen tak relaxovat. Voda v jezírkách má 37,5 °C. My jsme bohužel bydleli 2,5 hodiny cesty od tohoto místa, takže jsme na místo dorazili, až když tu bylo dost lidí. Musí to být ale nádhera při východu sluníčka, kdy tam není ani noha. Tak snad příště :)

3. PISA

Říká se, že kdo neviděl Šikmou věž, jako kdyby nikdy nebyl v Toskánsku. Takže by se vynechat asi neměla. Bohužel mě Pisa jako město dost zklamala. Jediný, co se nám tady zdálo koukatelnýho, byla ta Šikmá věž a prostory okolo ní. I když mně se zdála dost nízká :D A těch turistů!!!! Šílenost. Úplně bohatě mi stačilo dojít k Šikmé věži, vyfotit, dát si zmrzlinu a utéct před lidma zpátky do toskánský přírody.

 

4. PONTE DELLA MADDALENA

Kousek za městem Lucca stojí tento most, kterému se také přezdívá Ďáblův most (podobně jako tomu v Kromlau). Po krátkém výletu v Pise se nám nechtělo ještě domů, a tak jsme si řekli, že pojedeme na západ sluníčka sem. Bohužel jsme trošku podcenili čas a kopcovitou krajinu a tak sem sluníčko už vůbec nesvítilo, i tak to ale byla nádhera.


5. SIENA


 

Město, které je obehnáno středověkými hradbami. Má zachované celé centrum, prostě radost pohledět. Procházíte se uličkami a přemýšlíte, zda jste stále ve 21. století. Jediný problém je tam s parkováním. Musíte nejdříve zaparkovat před hradbami. Dál Vás nikdo nepustí. Nám se povedlo zaparkovat bez poplatku :) chce to ale velkou trpělivost.

Nejznámější jsou v Sieně asi závody na koních, které se konají na cihlami vydlážděném náměstí 2. července a 16. srpna. Nazývají se Palio. Závody bychom stihli, ale chtěli jsme se jim vyhnout, dochází při nich k hodně k vážným zraněním jezdců i koní. A to by nebylo nic pro mě. Jsem šílenej cíťa :D

 

6. SAN GIMIGNANO

Tohle město je jedna velká nádhera. Dokonce taková, že jsem skoro zapomněla fotit. Neustále jsem koukala na všechno okolo. San Gimignano patří do seznamu UNESCO a není se čemu divit. Ulice jsou provoněné čerstvým pečivem, vínem a ten výhled?! To prostě vidět musíte!

Jako bonus jsou všude okolo tohoto města lány slunečnic.

7. FLORENCIE

Z největších měst se mi tohle město v Itálii líbilo zatím nejvíc. Byla to láska na první pohled a to i přes to, že ten den co jsme tam byli, teploty dosahovaly až 43 °C ve stínu! Ve vzduchu je sem tam cítit nepříjemný odér z rozpálených odpadků, ale všechno vypadá tak nádherně a zajímavě, že Vám to ani nevadí. Je to přesně to město, které si představíte, když se koukáte na italský film. Ulice jsou lemovány obchůdky, kavárničkami a restauracemi. Skútry se tu hemží jeden za druhým a všechna auta jim uvolňují místo a tvoří jim vlastní pruh. Největší dominantou je však dóm – Florentská katedrála. Člověk jí vidí tolikrát na fotkách na internetu, v televizi a říká si „Vypadá to krásně, ale je to prostě jen budova“. Tak na živo je to úplně jinej level. Alespoň pro mě. Já se totiž koukala tak dlouho, až jsme zapluli do jedné restaurace hned naproti katedrále a já se tak mohla kochat po dobu celého oběda :))

Nejlepší zmrzlina a tříšť, na kterou jsme v Itálii narazili – Florencie, Gelateria Santa Trinita

V celém Toskánsku je také jedno z nejmenších znečištění oblohy v Evropě. Můžete tak v létě pozorovat tisíce hvězd na obloze. A třeba uvidíte i nejznámější mléčnou dráhu, jako my.

Z putování po Toskánsku jsme si také nechali udělat fotoknihu. Už dlouho jsem hledala firmu, která by nám kvalitně zvěčňovala vzpomínky z našich cest. A myslím, že Saal Digital je konečně ta pravá. Knížku si vytvoří úplně každý jednoduše z pohodlí domova a přijde cca do 4 dnů, což je úplně super. Fotky jsou navíc velmi kvalitní.

A jak trávíte léto Vy? Kde všude jste byli a kam se chystáte? Doufám, že report z Toskánska se Vám líbil. Užívejte léta, co to jde. Vaše -Annie

Hlavu neustále v oblacích. Nohy věčně toulavý. Prsty zabořený do klávesnice. Sny velký (prej až moc). Snažící se najít TEN svůj smysl. A já ho najdu, fakt.

Booking.com