BEST TIME OF YEAR TO VISIT SANTORINI

Sedím na pohovce v našem malém pražském bytě. Třídím fotky z posledních let a vzpomínám. Každá fotka má svůj příběh. Zastavím se u fotek ze Santorini. První pořádná dovolená bez cestovky. Myslím na to, jak jsme dovolenou plánovali a zařizovali. Letenky jsme kupovali přesně touhle dobou. Už to bude rok. Jak je to možný? Čím je člověk starší, tím víc ten čas chvátá. Nemá to být spíš naopak?

V říjnu to bude rok, co jsem zažila (zatím) mojí nejlepší leteckou dovolenou. První půlka října je totiž nejideálnější na návštěvu Santorini. Celou dovolenou jsme měli kolem 30 stupňů. Pláž jenom pro sebe (až na jeden jediný den, kdy přijel na hodinu ruský zájezd smočit si nohy a udělat si pár selfie fotek). 

Články ze Santorini už máte na blogu 3. TADY píšu o tom, jak jsme dovolenou zařizovali od nákupu letenek až po nasednutí do letadla. TADY máte popsaný přestup v Athénách a info o ubytování. A TADY je článek o výletu do hlavního města - Thiry. Ještě jsem Vám ale slibovala dost věcí, které by měl každý, kdo se chystá na Santorini vědět. Kam krom Thiry zajet ještě na výlet? Jak moc mě překvapila řecká kuchyně? A jaká je nejlepší přeprava napříč ostrovem? To se dočtete právě v tomto článku. Třeba Vás to ještě inspiruje na letošní pozdní dovolenou.

DOPRAVA NA SANTORINI    

Pokud nejste ležící typ dovolenkáře, tak Vás určitě bude zajímat, jak se nejlépe a nejvýhodněji dopravovat po ostrově. První možností je využít autobus, se kterým jsme jeli třeba do Thiry. Bylo to nejlevnější a taky jsme nechtěli řešit parkování. Navíc z Perissy, kde jsme byli ubytovaní, jel přímý spoj. Nevýhoda v jízdě autobusem je ta, že v Řecku si prostě každý jezdí, jak chce a hlavně v kolik chce. Tudíž nikdy nevíte, kdy autobus přijede.

Jako nejlepší a nejzábavnější způsob dopravy volím rozhodně čtyřkolky! Zapůjčíte si je na každém rohu, cena cca 20euro na den. Dojedete si kamkoliv chcete a kdy chcete a je to šílená sranda.
 

ŘECKÁ KUCHYNĚ

Nikdy bych neřekla, jak rozmanitá dokáže být řecká kuchyně. Je všeobecně známo, že když se jede do Řecka tak all inclusive nemá cenu, pokud nejedete do více jak 4 hvězdičkového hotelu. Řekové prostě all inclusive neumí. Navíc je škoda celý den kvůli jídlu trčet na hotelu, když ve většině měst (kort těch turisticky známých) jsou taverny, restaurace, bary a cukrárny, které je škoda nenavštívit. My jsme si zaplatili na hotelu jen snídani, čehož jsme potom docela i litovali, jelikož jsme nestihli ozkoušet všechny restaurace v okolí, které jsme měli v plánu.

Třeba v Perisse jsme si oblíbili jedno pekařství, které mělo otevřeno 24 hodin denně! Ceny ještě nižší než u nás a ten křupavý chleba? Pán nám navíc ke každému nákupu dával ochutnávky různých nových druhů pečiva.  Jo, zdarma.

Taky mě dost překvapil přístup řeckých kuchařů. Jsem totiž silně alergická na rajčata a dokonce i v pražských restauracích s tím mají občas velký problém. Tady mi pokaždé vyhověli, zajímali se a ještě k tomu se snažili najít jinou alternativu. Za to mají u mě obrovské plus.

A co ceny v restauracích? Samozřejmě záleží, do jaké restaurace jdete. Já se většinou koukám na TripAdvisor na hodnocení. Cena hlavního chodu v průměrné restauraci na Santorini vyjde na cca 7 euro. Ale za gyros s sebou dáte dokonce něco kolem 2 eur.

VÝLETY

Red Beach

Pláž patří mezi nejznámější pláže na Santorini. Červený písek nebarví a moře je křišťálově čisté. A pokud si chcete pláž užít ve větším soukromí, je možné si pronajmout loď a zakotvit přímo u ní. V hlavní sezóně je zde totiž dost turistů, pláž je navíc dlouhá jen cca 300m. Byla by však velká škoda jí vynechat. Leží u vesničky jménem Akrotiri.

Oia

Tahle vesnička má prý jedny z nejkrásnějších západů slunce na světě. A je to taky ta nejmalebnější vesnička, jakou jsem kdy viděla. Hodně je oblíbená mezi fotografy, herci a taky korejci. Těch je všude plno. Snad i víc, než na Václaváku. Všude se ohání selfie tyčemi a balancují na zídkách s fotoaparáty, aby každý z nich chytil tu nejlepší fotku. Zkrátka na východ sluníčka tady určitě sami nebudete. Abych však městu jenom nekřivdila, zážitek, který z toho má být to zkazí jen trošku. Myslím si, že Oia opravdu stojí alespoň jednou v životě za vidění. A pokud nemáte rádi návaly turistů, tak je tu možnost zajít před západem sluníčka do restaurace či baru, kterých je na útesu plno, zabrat stůl s výhledem na moře a vychutnávat, jak výhled, tak jídlo.

To je ze Santorini nejspíš všechno. Kdyby Vás cokoliv zajímalo, klidně se zeptejte do komentářů. Když budu vědět, určitě na všechno odpovím. Doufám, že se Vám reporty ze Santorini líbily.


Mějte krásný zbytek víkendu. -A

Hlavu neustále v oblacích. Nohy věčně toulavý. Prsty zabořený do klávesnice. Sny velký (prej až moc). Snažící se najít TEN svůj smysl. A já ho najdu, fakt.

Booking.com