DODÁVKOU ZA POLÁRNÍ KRUH ANEB SILVESTR TAK TROCHU JINAK - 3. část


Počasí ráno vypadá opět slibně. Nikdo z nás toho moc nenaspal, přesto vstáváme kolem šesté hodiny ranní a řítíme se autem směr Svolvær, kde se máme sejít s Robertem, který nás dnes provede po severní části Lofot. Svolvær je největším a zároveň hlavním městem souostroví Lofoten.

INSTAGRAM VLÁDNE SVĚTU

Kolem 8 hodiny vystupujeme z auta. Vítáme se s Robertem a jdeme na procházku po městě. Robert nám vypráví o tom, jak se turismus na zdejších ostrovech během pár let tak moc rozmohl, že se tu v létě nemůžete skoro pohnout. Tohle má na svědomí především Instagram. Každý, kdo sem přijede chce fotky míst, které jsou známé díky této sociální síti. Zároveň je tady tolik neobjevených a hezčích míst, o kterých nikdo krom místních nemá ani páru. Krajina napříč ostrovy je velmi různorodá. Najdete tu dokonce tyrkysové pláže, díky kterým si budete myslet, že jste přistáli na Mauriciu, nebo jiném tropickém ostrově. Ale nebojte, studený vítra vám rychle připomene, kde se nacházíte.

Couráme se uličkami, ve kterých panuje vánoční atmosféra. Během naší procházky nepotkáme ani živáčka. Svolvær je sice hlavním městem, ale žije tu méně než 5000 obyvatel a prvního ledna se nejspíš každý Nor pere doma s kocovinou, nebo ještě vyspává. Městečko má však všechno, co se od něj dá očekávat. Najdete tu nákupní středisko, obchody s oblečením, kino, supermarkety, celou řadu hotelů, restaurací a uměleckých galerií. Nejznámějším barem a restaurací je Bacalao. Dnes je ale vše zavřené, jelikož je svátek a tak nám nezbývá nic jiného, než přesunout se dál.

TIP na ubytování Svolvær:

LOFOTEN SUITEHOTEL 

SCANDIC Svolvær

Rorbuanlegget Svolvær Havn

Thon Hotel Lofoten

STAČÍ SE PODÍVAT Z JINÉ PERSPEKTIVY

Další zastávkou je městečko Henningsvær. Tohle město zná snad úplně každý. Nachází se v něm totiž jedno z nejkrásnějších fotbalových hřišť na světě a lidé sem v podstatě jezdí hlavně kvůli němu a dronovým záběrům. Z výšky vypadá opravdu neuvěřitelně.

U hlavního parkoviště stojí několik “Sparků”. Spark vypadá jako menší sáňky se židlí na páru kovových lišt. Používá se ve státech, kde je zem tak zmrzlá, že vám dělá problémy normální chůze. Sparky jsou poháněné odrazem od země (stejný pohyb jako když jedete na koloběžce). Ve Finsku se jim také říká “potkukelkka” a mají tam dokonce závody, při kterých se jezdí vzdálenosti až do 100km. V Kanadě je většina Sparků upravována pro psy, jelikož jsou mnohem lehčí, než celé psí spřežení a tak je přesun na nich jednodušší.

Jak vypadá Spark a kolik taková sranda stojí se můžete podívat TADY 

Projíždíme městečkem na našich nových dopravních prostředcích a pozorujeme vánoční výzdobu. Na ulicích není ani živáčka, přesto v každém okně svítí minimálně jedna vánoční norská hvězda, která je zde o Vánocích velmi typická.

TIP na ubytování Henningsvær:

GAMMELSKOLA APARTMENTS

TOBIASBRYGGA

LYSVOLDBRYGGA

Svinøya Rorbuer

NORSKÝ (TAK TROCHU) BOHÉMSKÝ SEN

Po prohlídce města se přesouváme na další "insta" fotolokaci na Lofotech, která je nad světoznámou pláží jménem Unstad. Výhledy odsud jsou dechberoucí. Po focení sjíždíme přímo k pláži, kde chytají vlny dva surfaři v neoprenech. Do dneška si myslím, že tohle byl pro mě ten zlomový okamžik, kdy jsem Norsku naprosto propadla. Ten pocit, když jsem se dívala, jak si užívají vlny, čekají na další a za nimi se tyčí obrovské zasněžené hory, jsem neměla zatím nikde jinde na světě. Chtěla jsem tu žít. Hned se sem přestěhovat a brázdit vlny na surfu (kterej nemám). Slíbila jsem si, že se tu příští rok (2019) naučím surfovat, i když mě to bude stát cokoliv.

Ze snění mě vytrhne Robertův hlas, který nás začíná burcovat k tomu, abychom do té vody skočili taky. Ovšem bez neoprenu. Teploměr hrdě ukazuje -5 stupňů. Už jen při té představě, že bych se musela svléknout do plavek mi naskočí husí kůže a moje ledviny dělají kotrmelce. Celý půl rok 2017 jsem s nimi měla opravdu velké problémy. S sebou do Norska jsem si dokonce vezla léky, které by mi pomohly, kdyby mě opět chytl ledvinový záchvat a já neměla rychlý přístup k doktorům.

ŽIJEME JEN JEDNOU

Nicméně žijeme jen jednou a kdo může říct, že se koupal v zimě za Severním polárním kruhem?! A tak jsme se (skoro) celou mojí RODINOU vrhli do vln jenom v plavkách :D Můžu Vás ujistit, že surfaři na nás koukali jako na úplný blázny, ale pro nás to je jeden z nejlepších zážitků celého našeho norského dobrodružství.

Promrzlí se soukáme zpátky do suchých věcí, naposledy se loučíme s Robertem a míříme zpátky do apartmánu.

POSLEDNÍ DEN NAŠÍ NORSKÉ POHÁDKY

Druhý den ráno se budíme do klasicky norskýho/zamračenýho dne. Naposledy snídáme u obrovského dřevěného stolu křupavý tousty k snídani a pozorujeme ty zasněžený hory, který mi budou chybět (společně s čistým vzduchem) ze všeho nejvíc. Po snídani postupně balíme všechny naše věci. Dneska je den odjezdu a mně se z tý norský pohádky vůbec nechce.

Nakládáme dodávku kufry, loučíme se s apartmánem a míříme do vesnice s názvem Å, která je úplně na samém konci Lofot. Dříve to bývala pouze malá rybářská vesnička. Momentálně tu však díky turismu najdete i dvě muzea.

Po nafocení pár fotek nasedáme opět do auta a cestou z Lofot se stavujeme ještě na nejznámějších fotolokacích.


Když vám nevyjde počasí v Reine :-)


Když vám nevyjde počasí ani v Hamnøy :-D

Norsko se s námi loučí přesně tak, jak nás přivítalo - přenádhernou zasněženou krajinou. Žádné místo na světě ve mně v životě nevyvolalo takových pocitů, jako norské Lofoty a jejich okolí. Splnila jsem si tady několik životních snů, vyčistila hlavu, přehodnotila životní priority a zamilovala se. Do Norska i do “Nora”. A dál už ten příběh asi znáte.. :-)

A KOLIK NÁS TOHLE DOBRODRUŽSTVÍ V NORSKU STÁLO?

Nejvíce otázek ohledně Norska jsem dostala na náš rozpočet. Takže kolik stojí výlet v zimě za polární kruh? Budete se divit, ale výlet na Lofoty nás přišel cca na 12 565 Kč na osobu. V ceně není pouze pár kafí na benzínové pumpě, což každý platil z vlastních peněz a bylo jen na něm, co si koupí. Jo, i takhle se dá do Norska jet ( i když je pravda, že musíte plánovat, musí jet více lidí a musíte mít taky trochu toho štěstí). Ještě dodáváme, že my jsme výlet nejeli low-cost, šlo by to určitě ještě levněji, ale museli bychom si odpustit spoustu zážitků (jako třeba velryby) a nebo se ubytovat v nějakém horším apartmánu. My jsme si však chtěli všechno užít na 100% a myslím si, že všechno vyšlo tak, jak mělo :-) Celková cena za 7 osob byla 87 955 Kč

Graf našeho CELKOVÉHO rozpočtu pro 7 lidí (částky jsou v NOK dle aktuálního kurzu v prosinci roku 2017):

Hlavu neustále v oblacích. Nohy věčně toulavý. Prsty zabořený do klávesnice. Sny velký (prej až moc). Snažící se najít TEN svůj smysl. A já ho najdu, fakt.

Booking.com