I FEEL IN LOVE, HIS NAME IS NEW YORK

5. DEN

Sakra, to to letí. Už jsme tu skoro týden. Všichni si začínáme tak nějak zvykat (na sebe navzájem i na režim). Ráno většinou vyrazíme někam na brunch do restaurace, nebo s kamarádkou doneseme snídani z jednoho blízkého obchůdku za rohem. Bože, to jídlo mi fakt chybí.

Po snídani tentokrát vyrážíme objevovat Williamsburg. Je to část New Yorku, kterou hodně dobře znají, jelikož kamarádka tu často pracuje a její přítel tady prožil dětství. Ty výhledy na celej Manhattan jsou teda něco! Kdo by tady nechtěl žít?

Užíváme si sluníčka a pláže, děláme pár fotek a během toho posloucháme výklad o tom, co kde je.

Odcházíme z pláže a vyzvedáváme auto, kterým přejíždíme na Long Island City k nápisu PepsiCola. Další čtvrť, která stojí za to.

Procházíme se po dřevěném prostranství, kde potkáváme pár odpoledních běžců, a nad námi poletují racci.

Dojdeme k autu a naší další zastávkou je vietnamská restaurace uprostřed průmyslové čtvrti. Nikdy by mě nenapadlo sem jít, natož tady jíst. Díky týhle restauraci jsem si zamilovala jarní a letní rolky..Mimochodem všechny restaurace Vám napíšu do jednoho článku i s adresami.

Po obědě je naší další zastávkou Brooklynský most.

Kamarádka mi o téhle části města neustále básní, prý ho má nejradši a já ihned co vystoupím z auta a poprvé ho zahlédnu, pochopím proč.

Sluníčko začíná zapadat za obzor a město se pomalu probouzí ještě víc k životu. Všechno se rozsvěcí, celej Manhattan před námi září jako miliarda světlušek a je snad větší světlo, než ve dne. Brooklynskej most se majestátně tyčí nad náma a my mluvíme o tom, jak jsme prožily naše dětství. Jak jsme byly jen dvě malý holky z maloměsta, který tohle všechno znaly jen z televize. A teď tu stojíme, společně. V ruce nás hřeje kelímek s nejlepší horkou čokoládou na světě a my záříme štěstím.

Procházíme se podél vody. Stromy podél řeky jsou ověšené svítícími řetězy. Takhle nějak si představuju vílí svět.

Najednou zbystříme. Pod mostem je obrovskej nápis “Marry me”. S kamarádkou se začínáme rozplývat nad tím, jak ten neznámej kluk vybral dokonalý místo pro tento čin. Může být něco víc romantickýho než tohle?

Takže ano, dámy a pánové, moje první návštěva Brooklynskýho mostu stála fakt za to. A to jsem Vám ještě ani neřekla o tom, že tam mají i klasickej kolotoč, kterej celou dobu svítí a můžete se dokonce i svézt.

Už jsem Vás přesvědčila o tom, že tohle místo musíte minimálně jednou za život vidět?

Nejde slovy popsat, jak šťastná jsem v tu chvíli byla. Rozhodně vím, že na tohle budu vzpomínat hodně dlouho. Troufám si dokonce říct, že celej život. Je to totiž takovej ten okamžik, kdy si uvědomíte, proč se vám někdy v minulosti staly ošklivý věci. Já si jsem totiž jistá, že kdybych nemusela projít tou cestou, kterou jsem zatím prošla, tak by tady teď nestála, tak moc šťastná holka, která by si tohle všechno uvědomila.

Po návštěvě mostu přišla ještě další bomba, o kterou se s Vámi musím podělit. Oba jsme si naivně mysleli, že už jedeme domů, ale opak byl pravdou. Kamarádka nás vzala do jednoho z nejnovějších hotelů ve Williamsburgu. Kde se můžete jít podívat na vyhlídku, ze které vidíte Manhattan jako na dlani. Můžete se tu i najíst, nebo dát drink. Tady máte odkaz na HOTEL :)

Na vyhlídce se nám stal jeden kouzelnej okamžik, všichni tři jsme koukali na oblohu a viděli jsme padat hvězdu. V NY, kde vidíte stěží pár hvězd na obloze a my jí vidíme dokonce padat? Scéna jako z filmovýho plátna.. V tu chvíli jsme probírali zrovna budoucnost a naše sny, tak uvidíme, jestli to za pár let vyjde :) asi nám vesmír chtěl říct, že je opravdu možný všechno.

Po celém dni začínáme mít hlad. Kamarádka mi sděluje, že dneska půjdeme do restaurace, kde dělají nejlepší guacamole. A je to jediný guacamole, který já můžu (už přes 3 roky jsem alergická na rajčata).

Ještě prý mají nejlepší sangrii, tu jsme si dali samozřejmě taky. A víte co? Bylo to fakt nejlepší. Jo, zase.

6. DEN

První den, co jsme ve městě jen my dva. Kamarádka s přítelem mají zařizování a tak nám popíšou, do jakých ulic nemáme chodit a vyrážíme do víru velkoměsta. V metru se orientujeme úplně s přehledem.

Máme v plánu se jen tak potulovat a oběhnout pár vánočních nákupů. Potkáváme Macy’s, kde si myslíme, že budeme maximálně hodinu. Na nákupy nás totiž moc neužije. Jenže, už při vstupu žasneme jak je to ohromný, takže tu nakonec strávíme skoro celé dopoledne. Všechno je vánočně ozdobené, hrají koledy a my se necháváme strhnout vánočním šílenstvím..

Mimochodem se nedivím, že Američani chodí všichni krásně oblečení. Ty ceny oproti cenám v Evropě jsou teda masakr. Pro příklad pyžamo u Hilfigera u nás (2-3 tisíce) v Americe (2-3 stovky). No? 

Den zakončujeme opět na našem oblíbeném místě v NY. Pod Brooklyn Bridge.

7. DEN

Už jsme tu týden. A dnes jsou v plánu výlety lodí.


Opět míříme do Williamsburgu, odkud jezdí loď až k Wall Street. Lístky si koupíte přímo u mola, kde loď staví. Cena lístku cca 3-4 dolary za osobu.
 

Máme štěstí, že svítí sluníčko. Netuším, jak bychom tohle podnikali, kdyby pršelo. Už takhle je na lodi celkem zima, ale dá se to. Překonáváme se a místo toho, abychom byli jako místní v teplíčku, usadíme se do nejvyššího patra. Za ty výhledy to rozhodně stojí a je to příjemná změna oproti metru.

Loď projíždí pod Williamsburg Bridge, Manhattan Bridge i Brooklyn Bridge.

Po projížďce se stavujeme na polévku, která nás alespoň prohřeje.

Dál vyrážíme po Wall Street mrknout se na sochu býka. Je to snad ta nejslavnější socha finančního světa. Je symbolem optimismu a agresivity, bez které si na Wall Street nikdo ani neškrtne.

Momentálně už zde od března stojí i socha nebojácné holčičky.

U těchto dvou soch jsem zažila snad největší nával turistů. Na fotku s býkem se čeká minimálně půl hodiny. Což jsem odmítala, ale kamarádka zase odmítala odejít bez toho, aniž bych měla fotku u toho, jak sahám býkovi na jeho koule (traduje se, že pokud si sáhnete máte celý život štěstí..) 

A tak jsme s kamarádkou vymyslely plán, že mezitím až se budou střídat lidi rychle tam poběžím a ona mě cvakne :D máme z toho šíleně vtipný video. Ten den jsme si ho pouštěli tak desetkrát :D

Po Wall Street máme na programu One World Trade Centre. Dříve tu stálo 7 kancelářských budov. Nejznámější z nich byla dvojčata. Po atentátu byla celá tato část přestavěna. Teď tu stojí třeba nejvyšší budova celého New Yorku, nejnovější stanice metra a přesně na místě, kde se zhroutila dvojčata, se momentálně nachází památník s muzeem. Památník se skládá ze dvou ohromných nádrží, které jsou všude obklopeny listnatými stromy. Po vnitřních stranách můžete najít jména obětí.

Občas můžete ve jméně najít zastrčenou bílou růži. To znamená, že člověk by v tento den oslavil narozeniny.

Být na místě, kde se stalo takový neštěstí a číst všechna ta jména lidí byl hodně zvláštní a silnej zážitek. Lidé okolo procházeli a žili si své životy, ale na všech bylo vidět, že k místu mají určitou úctu.

Nám se ani nechtělo tohle místo milionkrát fotit. Udělali jsme tak čtyři fotky a pozorovali dění okolo.

Po jednom z nejsilnějších zážitků tady, jsme se vydali opět na loď. 

Tentokrát jsme měli v plánu vidět Sochu Svobody trošku víc zblízka. 

Už když jsme se blížili k vodě, tak nás zastavovali lidé v reflexních vestách a ptali se nás, zda jedeme k Soše. Kdybych byla turista řekla bych, že ano.. jenže tito lidé jsou většinou falešní prodejci, kterým je dobré se vyhnout. Většinou Vám lístek prodají buď 3krát dráž, nebo lístek, kterej už dávno neplatí! Na to si dejte opravdu velký pozor. 

Stejně tak v metru, kde se nám jeden chlápek snažil vnutit výhodnou “metrocard” pouze za jeden dolar… jasně, že falešnou, že jo. No a čím víc vypadáte jako turista, tím víc Vás tyhle lidé budou pronásledovat. 

My jsme všem odpovídali radši, že ne. Aby nás nechali být. Pokud chcete na Sochu Svobody, jděte přímo k pokladně, kde si lístek zakoupíte, nebo si můžete lístek koupit online. My jsme ale přímo na sochu nechtěli. Chtěli jsme jí jenom vidět a to můžete úplně zdarma. A ještě si uděláte mini výlet na Staten Island. Dobrý co?

Přístaviště je poblíž Whitehall Street. Na loď platí klasická metrocard, ale nikdo už nekontroluje, zda jí máte či ne. Loď většinou využívají pouze místní, kteří jezdí z práce a do práce. Jooo, to by byly jiný cesty do práce s takovým výhledem :)

Staten Island Ferry vyráží z přístavu každých pár desítek minut. Koukat na New York se můžete z paluby nebo zevnitř, pokud je vám zima. Ferry je přizpůsobená převozu mnoha lidí v relativně dobrém pohodlí. 

Většina turistů, kteří vědí o této možnosti, se vylodí na Staten Island a ihned nastoupí do další lodi, která je odveze zpět na Manhattan. My jsme to tak udělali taky. Největšími lákadly jsou totiž ty výhledy cestou.

Sluníčko začíná zapadat za obzor, Socha Svobody nás vítá při vjezdu na Manhattan a my už vyrážíme podívat se na Flatiron Building a Times Square.

U “žehličky” stíháme západ sluníčka, perfektní načasování. Fotíme pár fotek a zapadáme do metra společně s posledními paprsky dnešního dne.

Metro ohlašuje stanici “Times Square” a my stoupáme po schodech nahoru. Zvedám hlavu a ptám se H., jak je možný, že když jsme šli do metra, sluníčko už bylo úplně pryč, ale tady je světla jak ve dne. Když dojdu na poslední schod, je mi to úplně jasný. Reklamy na nás svítěj z každý světový strany. Nikdy jsem neviděla živější místo.

Procházíme se skrz náměstí a ztrácíme se v pár obchodech, kde kupujeme další suvenýry.

Ptáme se kamarádčinýho přítele, zda tu oslavil někdy Silvestra. Odpovědi se nám dostává okamžitě. “Rozhodně ne a ani bych nikdy nechtěl…

”Když vidí můj nechápavej výraz, dodává, že lidé tu čekají klidně i v těch největších mrazech 24 hodin denně, jen proto, aby z toho něco měli. Aha. Pokyvuju souhlasně hlavou a ze svých snů si odsouvám další položku.

A v jakém obchodě jsme se zdrželi nejdéle? No přeci v M&M’s. Nejslavnější bonbóny všude, kam se podíváte. V těch nejvíc zvláštních kombinacích, jaké si dokážete jenom představit. Lákadlo na děti a turisty dobrý. Rodičům doporučuju pevný nervy a tlustý peněženky. Tady ty svoje kila shodí raz dva :D narozdíl od Vás..

Tímto bych uzavřela další kapitolu s New Yorkem. Příště se dozvíte třeba to, jak jsme se snažili přejít Brooklynskej most, uvidíte, jak vypadají v NY vánoční trhy, napíšu Vám, jakým výhledem nás New York dostal do kolen a taky, co jediný nám ve městě přišlo fakt předražený.

Užijte si víkend, Annie.

Hlavu neustále v oblacích. Nohy věčně toulavý. Prsty zabořený do klávesnice. Sny velký (prej až moc). Snažící se najít TEN svůj smysl. A já ho najdu, fakt.

Booking.com