JINEJ SVĚT

1. DEN

Probouzím se do nového dne, H. vedle mě ještě oddychuje. Chvilku ho pozoruju a usmívám se nad celou situací. Naše první ráno v Americe. Dávám mu pusu na čelo a on otevírá oči. Společně se oblékáme a jdeme do kuchyně. Zdravíme se s kamarádkou a jejím přítelem a říkáme si plán na celý den.

Náš den začíná brunchem v jednom zapadlém bistru. Kdyby mě tam nedovedli, asi bych to sama od sebe nikdy nenašla. Tak je to s většinou restaurací, které v NY navštívíme. Člověk prostě musí vědět kam jít. My jsme měli to štěstí, že jsme měli kolem sebe lidi, kteří nám New York ukázali jako město snů a za to jsem nesmírně vděčná.

Po vynikající snídani vyrážíme poprvé metrem přímo k Central Parku. Kupujeme si týdenní jízdenku na metro ( cena 33dolarů). Nastoupíme do metra a hned se můžeme těšit kulturnímu zážitku. V metru předvádí show tanečníci, kteří se točí na tyčích. Přestoupíme do jiného vagónu, kde mají svojí show bubeníci. Ptám se kamarádky, zda to objednala, tvrdí, že ne :D takže jsme měli nejspíš štěstí hned na začátku. Já už se nemůžu dočkat až uvidím Manhattan. Přemýšlim, zda to bude úplně stejný jako v televizi.

TIP: pro nejlepší orientaci v metru doporučuju stáhnout aplikaci Subway Map.

Metro se vřítí do zastávky a my se dereme přes všechny lidi ven. Na posledním schodu se zastavím a zírám nahoru. Koukám na tu mojí první nejvyšší budovu, lidi spěchají do práce, mávají na taxíky a moje srdce tančí radostí.Není to jako ve filmu, je to mnohem lepší. Hezčí. Opravdovější. Vidíte všechny ty hezký místa, který znáte z televize a pak nemůžete uvěřit tomu, že se procházíte po stejný ulici.NY je jedno z mála míst, které vypadá líp v realitě, než na pohlednici.Procházíme se podél Central Parku a neustále se něčemu divíme. Třeba tomu, že všude před těma krásnýma baráčkama jsou místo kytek zasázený okrasný saláty. Amerika no :D dojdeme ke Guggenheimovu muzeu, které navštívíme.

Po návštěvě muzea pokračujeme skrz Central Park. Vládne tu podzim, stromy hrají všemi barvami a lidé si užívají volného víkendu. Já ukazuju na každou veverku, což je docela síla, protože běhají všude. Ale jsou kouzelný. A tohle místo jim patří.
Skrz stromy na nás vykoukne nejznámější hotel na světě. Plaza. Sedáme si na kameny a užíváme si ten klid, kterej v parku panuje.
 

Dále se jdeme podívat na 5 Avenue, už je vánočně ozdobená. Náš první den je skoro u konce a NY pulzuje životem ještě víc, než do teď.
 

Zapadáme do metra a míříme na večeři do jedné mexické restaurace. U večeře plánujeme program na večer. Čeká nás první americká párty. A není jen tak ledajaká. Téma je Stranger Things - seriál, který v americe teď frčí. Znáte? Koukáte?

Po vynikající večeři si oba myslíme, že jsme na cestě domů, ale opak je pravdou, kamarádka mi sděluje, že si ještě něco musí zařídit ve městě… jenže po pár krocích otevírá dveře od klasické americké prádelny. Pračky se točí skoro všechny, ale po lidech ani památky. Já jsem si už odjakživa přála takovou prádelnu navštívit, takže jsem v nebi už teď, jenže to hlavní teprve přijde, na konci prádelny jsou další dveře (vypadající jako pračka), procházíme těmi dveřmi a ocitáme se v baru, který je narvaný k prasknutí, všude podél zdí jsou automaty na pár čtvrťáků. Takže během toho, co se lidem pere prádlo, jdou se pobavit, sednout si na pivo a zahrát si.. dobrý ne? :D

Po pár hrách míříme domů, kde zkoukneme pár dílů Stranger Things, protože my jsme ještě tímto seriálem nepolíbení (tak ať víme o co na té párty vůbec jde), převlékáme se a vyrážíme Uberem na párty.

Uber nás vysadí v Brooklynu přímo před klubem. Všude svítí žárovky, na stěnách promítají scény ze seriálu, brooklynský pivo teče proudem a k tomu nám hraje dj. V přední části si můžete vypůjčit brýle, které Vás přenesou přímo do seriálu.. slečna co sedí na židli neustále křičí a u toho se směje, přesto tohle radši vynecháváme. Co ale nevynecháme je společný malování obrazu. Nějaký umělec vytvoří obraz, nakreslí jen obrys a všichni, kdo chtějí tvoří dohromady party obraz. Zní to fajn co?

Škoda, že něco takovýho není v ČR, myslím, že by se to hodně chytlo. Bylo by to hned úplně o něčem jiném..

Po párty máme všichni ještě na něco chuť a tak nás kamarádka s přítelem berou na Artichokovou pizzu. A to je dámy a pánové nejlepší pizza, jakou jsem kdy jedla. Američani mi dokázali vyvrátit teorii o tom, že nejlepší pizzu dělají v Itálii.

 

2. DEN

Ráno vstáváme docela pozdě, takže brunch to opět jistí. Procházíme se po sousedství a máme takovej odpočinkovej den. Nejvíc mě dneska zaujmou asi obchody a jejich “family size” my s přítelem bychom to jídlo měli asi na měsíc :D

3. DEN

Budíme se do novýho dne, počasí je nic moc, nic moc na New York. New Yorčanům je nejspíš stále zima, pokud není plus 15 stupňů. Využíváme horšího počasí a plánujeme pár nákupů.

Kamarádka nás dovede k Chelsea Marketu, kde kupujeme pohledy. Ochutnáváme první americkej hot dog a halvu. Doporučuju tady taky ochutnat polévku z humra. Mají tu neuvěřitelný výběr a všechno čerstvé!

Po Chelsea Marketu míříme do Amerického přírodovědného muzea. Je to přesně to muzeum, kde se točil film “Noc v muzeu”. A zrovna se tam jedno přespání chystá. Jde si totiž objednat přespání přímo v tom stejném muzeu a zažít tak zážitek jako z filmového plátna.


Muzeum je neuvěřitelný. Je zvláštní vidět všechny ty obrovské kostry všech tvorů. Nejvíc mě nadchl vesmír, dinosauři a obrovská velryba.

4. DEN

Čtvrtý den je v plánu SoHo, Chinatown a Little Italy. V Chinatown se mi nejvíc líbilo street art všude po zdech a Vánoční dům, který zrovna přemisťovali. Ale ten smrad v jedné ulici byl teda masakr. Řekněte mi prosím, že takhle to nesmrdí v celý Číně? Jinak si škrtám další místo z mýho bucketlistu :D

Po Chinatown naše kroky vedou na Brodway, kde nakupujeme pár vánočních dárku (pro sebe) :D a víte, z jakýho obchodu se nám chtělo nejmíň? Z Under Armour. Mají tam totiž ty nejpohodlnější sedačky na světě! A to se po všech těch kilometrech šikne.


V Converse obchodě si můžete navrhnout svojí botu a oni Vám jí během dvou hodin vyrobí.Po úspěšném nakupování si k večeři dáváme burger a míříme do jednoho cool baru, kterej vypadá jako z Upířích deníků :D


TIP: pokud jdete někam, že chcete pít, vyplatí se sledovat určité restaurace, které mají happy hour = jsou to určité hodiny přes den, kdy se platí místo dvou drinků jenom jeden a to se opravdu vyplatí, jelikož drink je většinou stejně drahý, ne-li dražší, než jídlo.

A to je z prvních dnů v NY všechno. Nechci Vás totiž zahltit hodně dlouhým článkem a tak jsem se rozhodla, že články budou 2-3. Ať to je pěkně rozdělené.

Mimochodem, mám sepsat samostatný článek o tom, kde jsme v New Yorku jedli a pili?

Doufám, že se Vám první článek z New Yorku líbí. Dejte vědět, co Vás ještě z NY zajímá a já se to pokusím vysvětlit v následujících článcích. Přeji Vám úspěšný týden.

- Annie


 

Hlavu neustále v oblacích. Nohy věčně toulavý. Prsty zabořený do klávesnice. Sny velký (prej až moc). Snažící se najít TEN svůj smysl. A já ho najdu, fakt.

Booking.com