JUST GO

Nad hlavním městem Santorini - Thirou

Dlouho jsem snila o dovolené, na které by bylo všechno po mém. To by ale znamenalo, že si budu muset všechno zařídit a naplánovat sama. Už od léta (kdy jsem pracovala v cestovní agentuře) jsem věděla, že nechci cestovat s žádnou cestovní kanceláří. Přišlo mi to jako strašná ztráta peněz, pokud teda nejedete do zemí jako je například Egypt a nenajdete nějaký super levný last-minute. To je asi jediná výjimka, kdy se tohle cestování vyplatí.

Celé léto jsem pročítala internetová fóra a rady lidí, kteří cestují také na vlastní pěst. Hodně mi také pomohla kniha jménem TRAVEL BIBLE (pokud ji neznáte a jste srdcem cestovatelé, tak šup pro ní!), koupíte jí třeba i TADY. Jsou v ní veškeré užitečné rady, které potřebujete k cestování po vlastní ose.

Po přečtení této knihy jsem si začala sepisovat seznamy zemí a míst, kam jet a kam naopak ne. Sledovala jsem ceny letenek a společně s tím jsem si určila cenu, do které jsem se chtěla vejít. V plánu byla Sardinie, Kalábrie a Santorini. Ještě jsem uvažovala nad Karibikem, ale tam jsem chtěla strávit víc než týden nebo dva, tak jsem ho vyloučila.


Na BOOKINGU jsem projížděla ubytování všech těchto destinací a měla jsem vybraných pár hotelů. U mě bylo jednoduché, že jsem nebyla nijak limitovaná termínem, ani destinací. Bylo mi jedno, KAM pojedu, důležitý pro mě bylo, že pojedu. A na tom se dá ušetřit spousta peněz.


Jeden den jsem otevřela internet a tam stálo „letenky Praha → Thira (hlavní město Santorini)→ Praha – 4912 Kč!! Neváhala jsem a koupila je. K letenkám jsem přikoupila také jeden velký kufr a už zbývalo jen vybrat hotel. Nakonec jsme vybrali jeden v Perisse – přímo u nejkrásnější pláže na Santorini.

Není tak těžké jí najít, protože od té doby, co na ostrově vybuchla sopka, je zde pláží velmi málo.


Jedna z nejkrásnějších pláží na Santorini, Perissa beach

Pojištění jsem zajistila den před odletem na internetu. Další problém, který nastane, když nejedete s žádnou cestovní kanceláří je ten, jak se dostanete z letiště přímo do hotelu. Můžete využít samozřejmě taxi, ale to Vás většinou vyjde hodně draho. Další možností je zjistit si, jak v destinaci jezdí městská doprava. Za nejlepší možnost (tu jsem zvolila i já) považuju vybrat si takový hotel, který nabízí službu vyzvednutí na letišti (A TO ÚPLNĚ ZDARMA!). Kdyby někdo nevěděl, jak se to dělá, tak na BOOKINGU  je na to přímo tlačítko ve vyhledávání. Což mi přijde jako hodně užitečná věc. Kdo Vám v dnešní době dá něco zadarmo žejo?


Co považuju za nejdůležitější věc je mít s sebou vždy doklady, které do destinace potřebuju. Dopředu si určitě zjistěte, jestli je potřeba do dané země vízum, pas, nebo stačí jet pouze na občanku. Také doporučuji vyměnit si peníze tady v ČR, doma máte totiž čas si zjistit, jaká směnárna má nejlepší kurz. Pokud v zemi, do které letíte, není měnou Euro ani Dolar doporučuji si vzít jednu z těchto dvou měn + měnu, kterou se v dané zemi platí. Když totiž budete mít Eura nebo jiné celosvětově známé peníze, místní si o Vás  budou myslet, že jste bohatí Evropané, nebo Američané a dají Vám všechno ještě dražší, než to je.

Pokud máte všechno tohle zařízené, už můžete jít na letiště.

Když se řekne letiště, hodně z nás si představí velké nepřehledné místo, kde je samý zmatek a spousta lidí. Já to tam mám ráda, vidím lidi různých kultur, vidím radost cestujících, kteří se právě vrátili domů a taky vzrušení těch, kteří se právě chystají na svojí cestu. Jak ale v tom všem najdete svojí přepážku a kde se odbavíte? Vše je napsané na monitorech přímo v letištní hale. Z monitoru vyčtete, kde bude Vaše odbavení probíhat. Tam také zamíříte i s Vašimi zavazadly. Vše je velmi hezky značeno, nemusíte se bát, že se někde ztratíte, a i kdyby k tomu došlo, každý Vám rád poradí. Přepážky bývají označeny podle leteckých společností, proto jakmile budete před ní, zkontrolujete, zda jste na správném místě (podle letenky). Nejideálnější je být na letišti 2hodiny před odletem. Další z možností je také odbavit se přes internet. Což jsme udělali i my, můžete si tak vybrat i místa v letadle (nejlepší jsou vždy ty úplně vepředu – je tam nejvíc místa).


U přepážky po Vás budou chtít předložit letenku a cestovní doklad. Po předložení letenky Vám vydají Váš palubní lístek společně se zavazadlovým lístkem (lepí se na letenku). Kufr odložíte na běžící pás. Na palubním lístku je uvedeno Vaše číslo sedadla, číslo terminálu a informace o tom, v kolik nejpozději se máte dostavit k nástupu do letadla. Přijdete-li déle, nebudete do letadla vpuštěni. Na to si dejte pozor. Mě jednou hlásili i v rozhlase :D (naštěstí vše dobře dopadlo).


Čeká Vás zde také ještě bezpečnostní kontrola. Tady musíte všechny předměty odložit do plastových nádob, a projít skrz (nejlépe bez zapípání). Poté už Vám nic nebrání v tom vzít si zpátky své příruční zavazadlo a vrhnout se v bezcelní zóně na nakupování. Hlídejte si stále čas, aby Vám neuletělo letadlo. Když se bude blížit čas nástupu do letadla, najděte na monitorech, z jaké brány letíte, vše opět bývá značeno letištními ukazateli, které Vás navedou až k Vaší bráně. Nemusíte mít strach z toho, že nastoupíte do špatného letadla, před nástupem proběhne totiž poslední kontrola palubních lístků a Vašeho cestovního dokladu. Poté už Vás čeká pouze let a Vaše vysněná dovolená.

Západ nad Athénama♥

Myslím, že jsem krátce shrnula vše, co potřebujete ke své vlastní cestě. Kdyby přeci jen Vás zajímalo něco víc, třeba jak vyhledat co nejlevnější letenky, nebo třeba kolik jsme za celou dovolenou na Santorini nakonec zaplatili, klidně mi napište všechny otázky do komentářů. Já se budu snažit na všechny odpovědět, co nejlíp umím.

A jestli stále máte strach z cestování na vlastní pěst, tak se nebojte. Opravdu to není nic složitého, stačí jen udělat ten první krok..

S Láskou Vaše -A

Hlavu neustále v oblacích. Nohy věčně toulavý. Prsty zabořený do klávesnice. Sny velký (prej až moc). Snažící se najít TEN svůj smysl. A já ho najdu, fakt.

Booking.com